با طرح ده سئوال راهگشا، براي بيماران كانديد عملهاي ليپوليزر در خدمت دكتر ترابي جراح پلاستيك با 22 سال سابقه و تجربه در امر جراحي پلاستيك هستم .
 

1) چرا ليپو ساكشن ، ليزر ليپو ليز و، ويزر ليپوليزر ، و يااولترا ليپوليزانجام مي دهيم ؟
 

Fat modeling و يا فرم دادن به شكل بدن و برگردان آن به دوران شبيه جواني لازمه آن برداشتن چربي از قسمت هاب مختلف بدن است كه در بعضي جاها بر داشتن مقدار بسيار كمي از چربي حالت جواني و وسفتي پوست را مي دهد وروي اعتماد به نفس افراد بسيار موثر است و در بعضي اوقات هم نياز است كه پيش 5 كيلو چربي برداشته شود و البته گزارش هايي وجود دارد كه حتي تا 20 كيلو يعني50 پوند چربي برداشته شده است كه عوارض خاص خودش را ايجاد مي كند .
 

2) چه مواقعي ما مي توانيم از ليپو سا كشن استفاده كنيم ؟
 

قبل از هر چيز بهتر است اين رابگويم كه كليه بيماران با رژيم درماني و ورزش بايد لاغري خود را بدست اورند اين امكانات نمي تواند چاقي را درمان كند بلكه محل هاي خاص تجمع چربي را ) faty pocket ) مثل شكم – ران ها – پهلو ها – پشت – بازوها – گردن – ساق ها را كم مي كند و اين نيست كه بيمار انتظار لاغري از جراح داشته باشد ليپوسا كشن در حجم هاي كم مي تواند زير بي حسي وموضعي تزريق محلول tumescent و بر داشتن در حجم هاي بالا نياز به بيهوشي و بستري در كلينك هاي محدود جراحي و يا بيمارستان ها رادارد.
 

3) در چه مواقعي بهتر است كه ليزر ليپو ليز استفاده كنيم ؟
 

در مواقعي كه ما دوست داريم در حجم كم مثلا برداشتن 500 cc چربي ناحيه گردن – اطراف زانو وپهلوها باسن در خانم ها يا در اقايان كه سينه هاي بزرگ دارند در اين مواقع است كه بهتر از ليزر ليپو ليز استفاده كرد در صورتي كه ليزرليپوليز همراه با ليپو ساكشن استفاده كنيم مي توان حجم هاي بيشتري از چربي را برداريم كه مثل ليپو ساكشن است كه منتهي با ظرافت بيشتر .. همچنين در مواقعي كه به علت گرفتاري كاري و شغلي بيمار دوست دارد سريع سر كار خود برگردد ويا اسكار محل كانولها براي بيمار بسيار مهم باشد چون ما در ليزر ليپو ليزر ازكانولهاي با قطر كم حدود1mm استفاده مي كنيم .

 

4) ليپو ساكشن – ليزر ليپوليز نسبت به همديگر چه مزيتهايي و چه نواقصي دارند ؟

 

 همانطور كه گفتم با ليپوساكش در حجم هاي بسيار زياد ما مي توانيم كار كنيم ، اين يك مزيت است و اما خوب محدوديت هايي هم دارد و زمان بهبودي بيمار طولاني تر است و بيماران كه مي توانندبجاي 2 روز در ليزر ليپو ليزمرخص شود بايد بعد از يك يا دو هفته سر كار خود برگردند .
كبودي – درد بيشتري دارند برگشتن پوست و سختي پوست مدت زمان بيشتري طول مي كشد كه به جاي اول برگردد در صورتي كه در ليزر ليپوليز بر اساس ادعايي كه مي شود چون خود ليزر ايجاد تحريك ساخت كولاژن و نهايتا فيبرو يلاست را مي كند پوست خوش فرم تر و سفت تر و زود شلي آن بر طرف مي شود : اما در ليزر ليپو ليز ماحجم كمتري مي توانيم برداريم احتمال سو ختگي پوست وجود دارد ( 600/1 ) و عفونت هم مثل ليپو ساكش است كه ممكن است بوجود بيايد و اين در صورت دقت جراح و تروماي محدود و يا آنتي بيو تيك خوراكي جواب مي دهد .
 

5) آقاي دكتر به صورت مختصر چرا از ليزر ليپوليز استقبال زيادي مي شود ؟
 

ليزر ليپو ليز به صورت عموم مورد قبول واقع شده است كه در رابطه با برداشتن چربي هاي اضافه از زمان كهFDA در سال 2006 در امريكا تائيد كرد و خوب مزاياي هم دارد زمان بهبودي كمتر است و پوست سريعتر سر جايش بر مي گردد اين هم به خاطر خاصيت ليزر است كه سلول ها چربي را مي شكند و مايع درون سلول ها ازاد مي شود و عروق كوچك خوني و لنفادي را مسدود مي كند و مانع كبودي و تورم زياد عضو مورد ليزر ليپو ليز مي شود و همچنين به علت كلاژن ساز ي كه مي كند باعث ( REMODELING ( وجمع جور شدن پوست مي گردد و به علت استفاده از كانول كوچك هم اسكار كمتري به جا مي گذارد .خلاصه با انرژي پايه ليزر و طول موج هاي 1320 NM و 1064 NM همراه Radio frequency باعث بالا رفتن تعداد فيبرپلاست ها مي شود بد نبال آن collagen سازي جديد مي شود و يك سفتي همراه با الا سيته خوب قابل قبول به پوست مي دهد ( skin tightening )

 

6) اولتراسون ليپوليز چيست ؟

 

كه بر اثر ارتعاش و تروما هايي كه به سلولها چربي زده مي شود چربي ها آب مي گردد كه راحت كشيده مي شود و اين روش بيشتر در ناحيه بالاي شكم و پهلو ها و پشت استفاده مي گردد .

 

7) ويزر ( vaser ) ليپو ليز چيست و بيشتر در چه مواقعي استفاده مي شود ؟
 

همان ليزر او تراسو نيك است منتهي با ارتعاش بسيار بالا كه موجب آب شدن چربي ها مي گردد و در ناحيه هايي كه چربي ها در دام فيبروز هستند بيشتر اثر مي كند مثل سينه آقايان و تا حدودي هم مي توان حجم هاي بيشتري هم از چربي برداريم .

 

8) جهت آمادگي بيماران براي برداشتن چربي در حجم بالا چه كارهايي بايد قبل از عمل انجام دهند؟
 

در مرحله اول آزمايشات است كليه آزمايشات مربوط به ويروس هپاتيت – و ويروس hiv,… كامل – تست هاي انعقاد خون مثل PT – PTT –CT تست هاي ديگرمثل FBS CBC- لازم است.
 

بيماران نبايد اخيرا دچار عفونت هاي ويروسي مثل Retroviros و يا عفونت هاي حاد باشد مشاوره قلب و عروق – نوار قلب و عكس سينه مورد لزوم است بخصوص بيماران بالاي 60 سال مشاوره قلب و عروق و اكو قلب بسيار ضروري است افرادي كه سيگار مي كشند بايد 2-1 ماه قبل سيگار شان را ترك كنند و با افرادي كه داروهاي ضد انعقادي مصرف مي كنند ، بايد آنها را قطع كنند .
 

به خاطر تزريق بالاي ليد وكائين افرادي كه clo pidogrel- bisulfat – aspirin ––nonsteroidal- anti in flamatory drug - و داروهايي كه باعث cyto chrom p 450 –Inhibition- ( liver enz ymes ) مثل selective serotoni و يا azol همچنين مي تواند antifungul agent محدوديت متابوليسم ليد كائين ايجاد كند و مسمويت با ليد كائين ايجاد كند كه خطرناك است .

 

9) در چه افرادي ليپو ساكشن و يا ليزر ليپو ليز انجام شود ؟
 

كلا ليپوساكش همانطور كه گفتم بيشتر در افرادي كه انتظار و توقع زياد نداشته باشند و اين امكانات براي لاغري نيست و افرادي كه پوست خوبي داشته باشند و بخصوص جوان باشند كه بعد از برداشتن چربي پوست برگردد و سفت گردد در افرادي كه حامله هستند و يا پوست ترك ترك دارند و يا حاملگي را براي چند بار امتحان كرده باشندوافرادي كه رژيم هاي سخت همراه با ترك هاي پوستي داشته باشند . اصلا مناسب نيست و بايدابدومينو بلاستي ( جراحي شكم ) كنند. اصولا پوست هاي شل و ترك كه برااثر رژيم هاي نامتعادل ايجاد شده است ومريض از نظر سلامتي نتواند عمل جراحي را مثل جراحي شكم و سينه تحمل كند از دستگاهاي ليزيرخارجي ( external ) بدون زخم و جراحي توسط دستگاههاي مثلCavitation ليزر همراه با feraxel ليزر (ICON ) ليزر انجام مي دهيم .

 

10) آقاي دكتر بعد از ساكشن و يا ليزرليپو ليزر چربي ها بر نمي گردد ؟
 

اصولا چون ما سلولهاي چربي رابرمي داريم بدنبال ليپوسا كش و با لايپو ليز سلول ها را از بين مي بريم و آب مي كنيم بدنبال ليزر ليپوليز آنها بر نمي گردند اما در صورت عدم ورزش و يا عدم رعايت رژيم غذايي – سلولهاي همسايه سلولهاي برداشته شده و يا سلولهاي چربي اطراف قلب و كبد بزرگ شده و باعث اضافه وزن مي گردد بنابراين رعايت رژيم انجام ورزش ضروري است .